Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 6 marca 2014

Śladami renesansu

      Renesans (z języka francuskiego renaissance – odrodzenie) to jedna z najważniejszych epok w dziejach cywilizacji i kultury europejskiej. Nazwa odrodzenie oznacza powrót do kultury antycznej, do starożytnej filozofii, literatury i sztuki oraz stylu życia i myślenia.
      W tym okresie powstało wiele idei społecznych, religijnych i filozoficznych, które trwają do dzisiaj. W epoce tej, wielkie odkrycia geograficzne zmieniły obraz znanego świata i zapoczątkowały dominację kultury europejskiej. Renesansowy antropocentryzm i obrona godności człowieka są fundamentem, na którym opiera się współczesna koncepcja praw człowieka. Rozwijały się także kierunki nauk ścisłych, np.opracowanie systemu heliocentrycznego przez Mikołaja Kopernika.
      Nawiązania do renesansowego kanonu piękna odnajdujemy w malarstwie, rzeźbie i architekturze XVIII i XIX w. Kreowały się nowe gatunki literackie takie jak: sonet, esej. Powstało wiele interesujących powieści. "Przemyślany szlachcic Don Kichote z Manczy" Cervantesa Saavedry jest przykładem utworu, który mówi o zwycięstwie rozumu nad szaleńczymi urojeniami, zaś romantycy dostrzegali w głównym bohaterze samotnego buntownika, marzyciela, idealistę przeciwstawiającego się cynicznemu społeczeństwu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz